Bärnö, Härnösand

ID: 4965
Land ved nærmeste kyst: Sverige (SE) Dybde ukendt⚠ Usikker position📍 Tæt på kysten
QR-kode til Bärnö, Härnösand

Fiskerbåden Bärnö sank under bugsering fra Härnösand til Docksta værft, hvor den skulle ophugges. Ud for Smitingen fik tiltagende vind og medsø båden til at tage vand ind agterfra, mens vind og strøm drev den østover trods ejerens forsøg på at holde den ind mod land. Motor, propelaksel og ror var fjernet, og en træprop med klude i hullet til rorstammen var sandsynligvis faldet ud. Båden blev fyldt med vand og sank kl. 09.50.

Position & Dybde
Kort over Bärnö, Härnösand

WGS84

62:34,957761N 18:06,7436142E

ED50

62:34,974N 18:06,821E

Vragdata

Dybde (top)
Ukendt
Dybde (bund)
Ukendt
Stævnretning
Ukendt
Afstand til kyst
3,4 km
Usikker position Foreslå rettelse
Om koordinaterne

Angivet som WGS84. Værdien er gemt i WGS84-feltet. Det dokumenterer ikke i sig selv, om den er målt eller tidligere omregnet.

WGS84, decimaler: 62,582629° N, 18,112394° E

ED50 og WGS84 er forskellige referencesystemer. Brug ikke ED50-tal som WGS84.

Omregning er ikke en ny bekræftelse.

Kildepositioner og tidligere positioner

Kildepositioner

Indlæser kildepositioner…

Tidligere positioner

Versionsdatoer — ikke bekræftede måledatoer.

Indlæser gemte positioner…

Beskrivelse

Kildepost

Dansk AI-referat

Fiskerbåden Bärnö blev kl. 04.00 taget på slæb fra Härnösand til Docksta værft, hvor den skulle ophugges. Bugseringen forløb uden problemer indtil ud for Smitingen på Härnön, hvor vinden omkring kl. 06.30 tiltog fra vest til sydvest. Medsøen og vinden fik Bärnö til at tage vand ind agterfra, og efterhånden som båden blev vandfyldt, blev den stadig tungere at bugsere. Ejeren forsøgte at holde den ind mod land, men vind og strøm drev den østover. Da ejeren og senere en medhjælper gik om bord, stod vandet omkring én meter under dækket. Ejeren vurderede, at der ikke var tid til at sejle til Härnö Klubb efter hjælp, og de lagde sig derfor et lille stykke fra Bärnö og ventede. Efter cirka to timer sank båden kl. 09.50. Motor, propelaksel og ror var fjernet, og hullet til rorstammen var lukket med en drejet træprop og klude. Proppen var sandsynligvis faldet ud, hvorefter indtrængende og overskyllende sø fyldte båden med vand. Den oplyste vraglokalitet ligger sydøst for Härnöklubbs fyr og vest for Härnön, men er ikke fysisk undersøgt.

RAÄ L1934:453: blev vattenfyllt blev det tyngre att bogsera, Härnösand — originaloplysninger, kildehenvisning og licens.

Riksantikvarieämbetet, Fornsök (CC0 1.0)

Sidst rettet af: twm Dato: 25-10-2026
Kommentarer (0) Tilføj kommentar

Ingen kommentarer endnu. Del din oplevelse!

QR-kode til Bärnö, Härnösand

Bärnö, Härnösand

Scan QR-koden for at åbne dette vrag på din mobil

Tip: Print QR-koden og sæt den på dit dykkerudstyr for hurtig adgang til vrag-info før dyk!