Bruger: Ikke logget ind - Login
Birli E-270
Printer venlig udgave
 
 
 
Se vrag i nærheden
Intermediary banner
Beskrivelse
 
Kilde: arkiv.dk og Thomas Vestergaard

Fundet ved vandring ved kysten ved lavvande af Thomas Vestergaard.

Fiskekutter E 270 Birli, der var bygget i 1958 hos skibsbygger N. P. Jensen & Søn, forliste i marts 1970. Kutteren var afsejlet fra en fiskeplads i Nordsøen med kurs mod Esbjerg lastet med 12 tons industrifisk. Den 17. marts 1970 grundstødte kutteren på Våde Bjælke og forliste.

Ca. 20m langt

Kilde: Thorsminde Strandingsmuseum

1970 Fiskefartøj BIRLI E-270 af Esbjerg
Dette er nok den mest sandsynlige, hvis det da er en af de 3 kuttere jeg har fundet frem. Det er den nærmeste registrede position og nok den eneste der passer nogenlunde med størrelsen, da de andre med deres tonnage nok ikke har været meget længere end (højst) 15 meter.

Skibets Navn: BIRLI
Hjemsted: Esbjerg
Type: SM. -Ff

B.R.T.: 46
HK: 149
Byggeår: 1958

Afgangssted: Fiskeplads
Bestemmelsessted: Esbjerg
Ladning: 12t industrifisk

Søulykkens Art: Grundstødning
Sted: Våde Bjælke
Tid: 17. marts 1970

Søforklaring Sted: Esbjerg
Tid: 21. marts

Formodet årsag: Strømsætning i forbindelse med usigtbart vejr
Bemærkninger: Forlist

Sandgået iflg. forsikringsselskbet UNION 1987/10/08.
Det fremgår ikke af registreringen i Dansk Søulykke-statistik om BIRLI var en stålkutter, men den første danskbyggede stålkutter så dagen lys i Esbjerg i slutningen af 1950’erne ved Claus Sørensens Stålskibsværft (VESTJYDSK PIONER, 48 brt, F. Holm-Petersen og Kaj Lund, Høst fra Havet, 1960), så det virker ret sandsynligt
at BIRLI var en trækutter, da den var bygget på værftet N. P. Jensen & Søn ́s Skibs & Bådebyggeri i 1958 (DANMARKS SKIBSLISTE 1968, 72. udg. Handelsministeriet 1968 s. 11). På billedet nedenfor fra Fiskeri- og Søfartsmuseets museets arkiv ligner det da også klart en kutter af træ. Jeg har erfaret, at I også har tegninger for skibe (evt. kuttere) fra N.P. Jensens Skibsbyggeri liggende hos Fiskeri- og Søfartsmuseet Esbjerg, så måske kan du finde en tegning over BIRLI der?
Bygget 1958 v / N. P. Jensen & Søn’s Skibs & Bådebyggeri, Esbjerg.
1958 – 69. Niels Munk Jensen, Esbjerg.
1969 – 70. Fru Elly Munk Jensen, Esbjerg.

BIRLI er den nærmeste registrering af et vrag i både Fund og Fortidsminder og Søfartsstyrelsens Vragarkiv.
 
 
Billeddatabase - Tilføj et billede
Billede nr:
Ingen billeder på denne position
Kommentarer
Tilføj kommentar














   
Copyright 1998 - 2023 Vragguiden - For forslag, ris og ros, skriv til webmaster@vragguiden.dk Hits: 41749002- Aktive brugere:15